San Francisco, januari 2010

 

 

dinsdag 16 november 2004

Marktplaats krijgt concurrentie van... zusterbedrijf Craigslist?

De acquisitie van Marktplaats door eBay is alleen al leuk omdat het de discussie over innovatie en ondernemen in Nederland weer op gang brengt. Emerce rekent uit hoe Marktplaats zou moeten blijven groeien om de aankoopprijs te rechtvaardigen. (Daarbij dit kladblog overigens verkeerd citerend, hier zou de prijs "een koopje" zijn genoemd, een term die nergens is gebruikt.) Hyped meldt dat indien Marktplaats de komende jaren een winst van zes miljoen blijft maken, het rendement op geinvesteerd vermogen voor eBay een kleine 3% bedraagt. Emerce en Hyped maken goede punten, maar bij snel groeiende bedrijven als eBay is vooral van belang in hoeverre een acquisitie de groei van eBay zou kunnen versnellen of de winstmarge verhogen. In dit geval kan dat bijvoorbeeld middels het door advertentie-inkomsten gedreven Marktplaats-model in landen uit te rollen waar eBay al aanwezig is en indien nodig door eBay-verkeer door te sturen. Een echte integratie kan nog verder gaan, zoals eBay verkoos na aankoop van Half.com, maar dat is door het verschillende businessmodel niet te verwachten voor Marktplaats.

Er wordt in de commentaren veel verwezen naar de aankoop deze zomer van Craigslist door eBay. Hierbij wordt echter over het hoofd gezien dat eBay slechts 25% van de aandelen kocht; notabene van een voormalig medewerker van Craigslist. Dat Craigslist volledig zonder inmenging van eBay opereert blijkt wel uit het feit dat het sinds enkele weken in stilte een Amsterdamse site heeft geopend. Op dit moment nog Engelstalig, maar Craigslist CEO Jim Buckmaster mailt dat een Nederlandstalige Craigslist-site voor Amsterdam in de maak is.

Hierbij een passage uit een email van Buckmaster n.a.v. een aantal vragen die ik stelde aan Craigslist oprichter Craig Newmark (doordat hij onderweg was antwoordde Buckmaster namens Craigslist):

>- has Craiglist changed in any way since eBay bought a stake?

there have been no changes, no. the news is that there is no news ..

>- is there pressure on you to be more focused on money; basically, to earn
>back the money eBay paid for the stake in Craigslist? (volgens Morgan Stanley tussen de 30 en 50 miljoen dollar, MF)

not at all. they have expressed no interest in having us change the way we
do things - other than helping us get better at providing consumer
protection.

>- are there areas/projects where you work together with eBay? Technically,
>commercially or in fighting fraud, for example?

we have gotten some useful advice from ebay regarding consumer protection.

>- do you have any tips or anything else to say to the guys who sold
>Marktplaats but are staying on as managers, when it comes to dealing with
>eBay?

not sure our experience is particularly relevant, since we remain an
independent company, whereas (as far as i can tell) marktplaats will be a
subsidiary of ebay.

>- do you think that there could be cooperation between Craigslist and
>Marktplaats? (You are both ad driven versus auction/commission driven like
>eBay, and Marktplaats is active internationally as www.intoko.com, so it
>would make sense to talk/meet I guess)

probably too early to know - no plans at present.

>- are you still planning on starting a Craiglist in Amsterdam?

we've started an english-only site for amsterdam, not sure yet when we'll
have a dutch version, but hopefully soon.

Conclusie: Craigslist opereert, zoals Buckmaster fijntjes benadrukt, geheel zelfstandig omdat het in tegenstelling tot Marktplaats geen dochteronderneming is van eBay, maar een deelneming. Craigslist is net zoals Marktplaats erg gebruiksvriendelijk, snel, overzichtelijk en grotendeels gratis: alleen voor plaatsing van vacatures moet worden betaald. Dus dat kan nog leuk worden, een Nederlandstalige Craigslist die concurreert met Marktplaats.

Verantwoording n.a.v. ingezonden vragen: ik bezit geen aandelen in eBay, maar heb er wel vrienden en ken de mensen achter Marktplaats en Craigslist.

dinsdag 16 november 2004 - 2:35 uur | rubriek: Economie


« 

BitTorrent + RSS vs. podcasting = toptelevisie vs. piratenradio   Ultiem gebruik van internet

 »


Beste Michiel,

Je hebt gelijk, je sprak over "goedkoop" in plaats van "een koopje". De tekst bij Emerce is op dit punt aangepast.

Met vriendelijke groet,

Jasper Houtman
Redacteur Emerce

Jasper Houtman (ip:193.172.32.81) 16 november 2004 - 10:58 uur


Reageer




Gegevens bewaren?