dinsdag 1 november 2005
Google voor het eerst meer dan 100 miljard waard
Het aandeel GOOG sloot gisteren de dag op $372.14, de hoogste koers sinds de beursgang. Hiermee werd de marktwaarde van Google 104 miljard dollar, ongeveer het dubbele van eBay en een kwart van het bruto nationaal produkt van Nederland.
Google is
in alle opzichten een extreem bedrijf: een jaarlijkse omzetverdubbeling, ruim 5 miljard dollar omzet en 1.7 miljard dollar winst. Ook grappig voor een bedrijf dat nog geen zes volledige operationele boekjaren actief is: 7.6 miljard dollar in kas.
De ontwikkeling van Google is pas goed zichtbaar
in vergelijking met eBay. Dat is bijna tien jaar
onbetwist het beste internetbedrijf geweest, met een vergelijkbare bijzonder gezonde winstmarge (25%) als Google. Maar terwijl eBay het laatste kwartaal 37% groei boekte in vergelijking met hetzelfde kwartaal vorig jaar, groeide Google liefst 95%. Google's jaaromzet is al ruim een miljard dollar hoger dan die van eBay en groeit dus ook veel sneller, waardoor Google de onbetwiste nummer 1 van de internetwereld is in alle opzichten.
Wat betekent dat? Allereerst dat alle idioten die jarenlang vertelden dat je geen winstgevend internetbedrijf kunt bouwen op basis van advertentieinkomsten, hopelijk voor eeuwig de mond gesnoerd is. Google leeft vrijwel uitsluitend op de reclamemarkt. En ten tweede dat Google met een koers-winstverhouding van in de tachtig zich ook klaar kan maken voor een flinke koersdaling, zodra de omzetgroei afneemt. En die kans wordt steeds groter naarmate het bedrijf ouder wordt, zoals ook eBay overkwam. Maar het ziet ernaar uit dat Google nog zeker een jaar, misschien wel anderhalf jaar deze groei kan voortzetten. En nee, dan koop ik nog steeds geen Google-aandelen. Koers-winstverhoudingen van boven de vijftig blijven zelfs bij de duizelingwekkende groei van Google voor mij als kleine spaarder te hoog.
dinsdag 1 november 2005 - 11:39 uur | rubriek: Economie
Bedankt Michiel, ik pak vanavond voor de zoveelste keer dat geweldige verhaal in Wired (10 years after of zoiets, augustusnummer?) over o.a. de 'jongens van Google' er weer eens bij. Wat een geweldig inspirerend verhaal.
Henk-Jan Winkeldermaat (ip:145.43.250.3) 1 november 2005 - 13:01 uur
5 miljard omzet; waar haal je dat getal vandaan? Ik vind het trouwes onwaarschijnlijk dat die 5 miljard omzet allemaal met de advertenties in de Google pagina worden verdiend (AdWords). https://adwords.google.com/support/bin/answer.py?answer=6382&hl=en_US
Om aan deze omzet te komen zou Google dus tientallen miljoenen advertenties moeten beheren. Dat vind ik onwaarschijnlijk veel. Zou het verhuren/verkopen van zoektechnieken dan zoveel extra opleveren?
HJW: bedoel je dit artikel:
http://www.wired.com/wired/archive/13.08/battelle.html
Jan van den Berg (ip:212.45.32.70) 1 november 2005 - 16:39 uur
Jan, de 5.25 miljard dollar omzet heeft als bron de link in mijn posting onder 'Google is in alle opzichten een extreem bedrijf.' Dus:
http://finance.yahoo.com/q/ks?s=GOOG
De omzetverdeling staat netjes vermeld in de rapportages van Google, een artikel erover staat hier:
http://news.com.com/Google+revenue+nearly+doubles/2100-1030_3-5905127.html
Citaat: "Google said it generated $885 million, or 56 percent of total revenue, from ads on its own Web sites, compared with $675 million, or 43 percent of total revenue, that was generated from partner sites through its AdSense program.
Nearly all of Google's revenue comes from advertisements that appear on search result pages and on partner sites."
Kortom: 56% van de eigen site en 43% van AdSense op andermans site, is 99% van de totale omzet, in exacte bedragen $1560 miljoen dollar omzet uit reclame in het derde kwartaal van dit jaar. Stel dat de omzet niet meer groeit (hoogst onwaarschijnlijk), dan praat je niet meer over 5 miljard (laatste 4 kwartalen) maar ruim 6 miljard dollar jaaromzet die Google boekt uit reclame. Dat is heel veel maar dat gewoon de realiteit. Google heerst.
Michiel Frackers (ip:82.93.48.40) 1 november 2005 - 17:38 uur
Koers winst verhoudingen zeggen meer over de winst uit het verleden.
Ik kijk altijd liever naar de toekomst.
De koers van een aandeel reflecteerd de verwachtingen voor de toekomst.
Waarom zou je de verwachtingen over een aandeel dan delen door de winst van dit moment?
Bij mijn beslissingen voor investeringen kijk ik eerder naar de groei van de winst, bepaalde ratio's, zoals current en Quick, en buitengewone kosten/baten die de winst cijfers kunnen beinvloeden.
Maar dat daargelaten, ik heb ook geen google aandelen :)
Verder een leuk stuk.
D&G (ip:195.234.136.71) 2 november 2005 - 11:33 uur
Dank, maar ik keek ook naar de "forward looking PE". Dan zit Google, voor de komende 12 maanden, nog steeds richting de 50. Da's zo hoog dat je er bijna een bloedneus van krijgt. Hoewel ik ook die nog rustig naar de 100 zie stijgen hoor. Komt vanzelf wel weer naar normale waarden, zoals ik schreef, als de groei afneemt.
Michiel Frackers (ip:80.187.150.32) 2 november 2005 - 18:27 uur
Duidelijk, bedankt voor de uitleg. (Maar nog steeds even ongelooflijk dat zoiets bestaat).
Jan van den Berg (ip:212.45.32.70) 4 november 2005 - 16:42 uur
Absoluut, helemaal met je eens. Ik heb nog nooit zoiets gezien.
Michiel Frackers (ip:82.93.48.40) 5 november 2005 - 16:14 uur
Lijkt me een mooi doel, over een jaar of 10. In ieder geval ambitieus. Laat ik beginnen met wat gratis promotie van m'n nieuwe site: www.opreisweb.nl! Voor als je er nodig tussenuit moet...
Hans Spoolder (ip:81.207.20.88) 9 november 2005 - 15:04 uur
Reageer

|